lighttpd

 

امنیت، سرعت، انطباق و انعطاف پذیری -  این توصیفات به سادگی مفهوم   lighttpd (لایتی خوانده می شود)  را بیان می کنند.  lighty  وب سروی است که تعریف جدیدی از بهره وری از یک وب سرور  را ایجاد می کند، چراکه اصولا برای طراحی و بهینه سازی   محیط هایی با کارایی بالا به وجود آمده است.

از مزایای استفاده ازlighty‏ ‏ می توان به این موارد اشاره نمود: وجود یک حافظه کوچک  در مقایسه با دیگر وب سرورها، مدیریت بهینه cpu و مجموعه خصوصیات پیشرفته (مانند FastCGIT، SCGI، Auth، Output-Compression، URL-Rewriting و ...) . در نتیجه Lighty یک  راه حل عالی برای تمام سرورهایی است که از مشکلات لودینگ رنج می برند. همچنین یک راه کارخوب برای همه نسخه های متن باز تحت لیسانس  revised BSD license می باشد.

 

وب 2.0

 lighttpd  به چندین وب سایت  محبوب وب 2.0 مانند یوتیوب ، ویکیپدیا و میبو قدرت می بخشد . زیر ساخت io سرعت بالای lighttpd ‎‏ ‏ به آنها اجازه می دهد که چندین مرتبه بهتر نسبت به سخت افزار یکسان در وب سرور های دیگر تغییر مقیاس داشته باشند.

این وب سرور سریع و تیم توسعه آن یک وب سرور با نیازهای وب آینده در ذهن خود دارند را ساخته اند:

معماری مبتنی رویداد این وب سرور برای تعداد زیادی از ارتباطات موازی (زنده نگه داشتن) بهینه سازی شده است که  این قضیه برای برنامه های کاربردی AJAX با عملکرد بالا مهم است .

آدرس سایت توزیع کننده lighttpd
نگارش موجود 1.4.32
لینک دانلود دانلود